"حضرت عبدالعظیم حسنی معروف به «سیدالکریم» فرزند عبدالله‌، فرزند علی بن حسن، فرزند حسن بن زید، فرزند زید بن حسن (ع)، فرزند علی ابن ابی‌طالب است که با چهار واسطه به امام حسن مجتبی (ع) و با پنج واسطه به حضرت علی (ع) می‌‌رسد.

پدر بزرگوارش عبدالله و مادر گرامی‌اش فاطمه دختر «عقبة بن قیس» است. ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم (ع) در سال 173 هجری قمری در شهر مقدس مدینه واقع شد و مدت 79 سال عمر با برکت او با دوران امامت چهار امام معصوم، یعنی امام موسی کاظم، امام رضا، امام محمد تقی و امام علی النقی (ع) مقارن بود.

ستایش‌هایی که امامان معصوم (ع) از وی به عمل آورده‌اند، نشان دهنده‌ی شخصیت علمی و مورد اعتماد اوست؛ حضرت امام هادی (ع) گاهی اشخاصی را که سؤال و مشکلی داشتند، راهنمایی می‌فرمودند که از حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بپرسند و او را از دوستان حقیقی خویش می‌شمردند و معرفی می‌فرمودند. ابوحماد رازی می‌گوید: «در سامرا بر امام هادی (ع) وارد شدم و درباره‌ی مسائلی از حلال و حرام از آن حضرت پرسیدم و حضرت پاسخ فرمود. زمانی که خواستم خداحافظی کنم، فرمود: «ای حماد! هرگاه در ناحیه‌ای که زندگی می‌کنی، مشکلی در امر دینت برایت پیش آمد، از عبدالعظیم حسنی (ع) بپرس و سلام مرا به او برسان»."*


چهارم ربیع الثانی ، روز میلادشان مبارک!

می نویسم که شب تار سحر می گردد       یک نفر مانده از این قوم که بر می گردد**

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

*Ashoora.ir

**سید حمید رضا برقعی


منبع : امام نقی علیه السلام ، خورشیدِ در تبعید |(2) سید الکریم
برچسب ها : امام ,حضرت ,فرزند ,عبدالعظیم ,محمد ,حسنی ,حضرت عبدالعظیم ,عبدالعظیم حسنی ,امام هادی